Какво би означавало преизбирането на Тръмп за Тайван

Сподели във Фейсбук Сподели в Туитър

01/11/2024 21:22
източник


Доналд Тръмп наскоро сигнализира, че Тайван може да получи по-малко подкрепа от Вашингтон, ако спечели президентските избори в САЩ на 5 ноември. Републиканският кандидат и бивш президент заяви, че Тайван в крайна сметка трябва да повиши бюджета си за отбрана до 10 процента от своя брутен вътрешен продукт – три пъти скоростта на САЩ – като се има предвид, че китайска атака един ден беше неизбежна. Тръмп също така сравни американската отбранителна подкрепа за Тайван със „застрахователна компания“, предполагайки , че Тайван трябва да плаща на Съединените щати за своята защита.

Но самонадеяността и транзакционният мироглед на Тръмп не трябва да отвличат вниманието от факта, че втора администрация на Тръмп изглежда ще продължи да застава на страната на Тайван срещу Китай. 

Притесненията относно отношенията между Тайван и САЩ при втората администрация на Тръмп произтичат от страха, че Тайван може да се превърне в разменна монета, ако Тръмп реши да сключи сделка с Пекин. В края на 2016 г. той каза, че само „сделка с Китай по други неща“ ще му помогне да застане зад политиката за един Китай, която се основава на комюнике от Шанхай от 1972 г., в което Съединените щати признават позицията на Пекин, „че Тайван е част от Китай“. и призова за "мирно уреждане" на проблема. Въпреки че по-късно премина към безусловна подкрепа за „Единен Китай“, Тръмп предположи, че половин век „стратегическа неяснота“ на САЩ по отношение на Тайван може да бъде грабнат, ако Пекин направи подходящо предложение.

С очертаването на възможна втора администрация на Тръмп обаче е трудно да си представим някакви отстъпки от страна на Пекин, които биха били достатъчно съществени, за да може Тръмп да се съгласи на какъвто и да е вид компромис относно Тайван. Пекин ясно заяви , че позицията му на острова не подлежи на преговори. В същото време засилената китайско-американска конкуренция прави стратегическото значение на Тайван в рамките на доминираната от САЩ „първа островна верига“ в Тихия океан и икономическото му значение като доставчик на модерни полупроводници по-решаващо от всякога – дори за транзакционно настроения Тръмп . 

Притесненията относно Тръмп и отношенията между Тайван и САЩ също пренебрегват факта, че двустранните отношения отбелязаха значително подобрение, както символично, така и по същество, след изборната победа на Тръмп през ноември 2016 г. Новоизбраният президент наруши дипломатическата традиция, като започна телефонен разговор с президента на Тайван Tsai Ing-wen през 2016 г. Като президент Тръмп се погрижи продажбите на оръжия за Тайван да нараснат значително , от 14 милиарда долара за осем години при президента Барак Обама до 18 милиарда долара само за четири години при Тръмп. Високи посещения, като това на министъра на здравеопазването Алекс Азар през 2020 г., и законът на САЩ за пътуванията в Тайван от 2018 г., който позволява обмен на по-високо ниво, допълнително затвърдиха връзките.

Администрацията на Тръмп може би даде тона за ангажираността на високо ниво с Тайван, която беше подета от администрацията на Байдън – например с посещението през 2022 г. на тогавашния председател на Камарата на представителите на САЩ Нанси Пелоси. Тази приемственост показва, че противодействието на Китай ще остане основен политически фокус, независимо дали на власт е републиканец или демократ. 

Вицепрезидентът на Тръмп Джей Ди Ванс и републикански експерти по национална сигурност като Елбридж Колби подчертаха необходимостта да се попречи на Китай да получи контрол над Тайван чрез укрепване на способностите за възпиране в Азия. Тяхната стратегия се фокусира върху управлението на разходите на САЩ, като същевременно гарантира, че съюзниците споделят тежестта. И Колби, и Робърт О'Брайън, бивш съветник по националната сигурност на Тръмп, призоваха Тайван да увеличи бюджета си за отбрана, който в момента е от 2,45% от БВП; Колби препоръчва 10, а О'Брайън 5 процента. Матю Потингър, бившият заместник-съветник на Тръмп по националната сигурност, също призова Тайван да се подготви за евентуална китайска инвазия.

Светогледът на Тръмп „Америка на първо място“, съчетан с разбирането, че Китай е основната заплаха за интересите на САЩ, вероятно ще промени външната политика на САЩ, за да се съсредоточи повече върху Азия. Ванс се застъпи Европа да поеме по-голяма роля в гарантирането на собствената си сигурност, включително подкрепата за Украйна, така че Съединените щати да могат да дадат приоритет на противодействието на Китай. Това може да накара втора администрация на Тръмп да приеме по-едностранен подход за санкциониране на Китай, да намали координацията със съюзниците и да приложи по-високи тарифи и индустриални политики за тяхна сметка.

Колкото и тревожни да са подобни промени в политиката за Европа, те биха предложили възможности на Тайван и други източноазиатски държави да подобрят сигурността си чрез по-активно участие на САЩ. Докато призивът на Тръмп към Тайван да повиши военните разходи до 10 процента от БВП е нереалистичен, Тайпе може да увеличи бюджета си за отбрана и покупките на американски оръжия, за да подсили своята сигурност и да втвърди още повече отношенията си със Съединените щати. Като използва финансовата си мощ, за да осигури повече подкрепа от САЩ, Тайван също ще потвърди транзакционния мироглед на Тръмп, че парите говорят.


Още Новини